Záleží na řádně provedené montáži!

Správná montáž oken a dveří je předpokladem pro řádné fungování a dlouhodobou použitelnost.
Také tepelná izolace a těsnost hrají ve výstavbě domu a při rekonstrukci hlavní roli. Zejména v oblasti připojení ke zdivu může docházet k nadměrným tepelným ztrátám. Praxe ukazuje, že se v tomto místě mohou tvořit kondenzát a plísně. Pamatujte proto na správné připojení - to závisí na správné montáži.
Nechte okna a dveře osadit vyškoleným personálem, jako je Váš Internorm [1st] window partner. Garantuje Vám montáž dle stavu techniky, a tedy shodu s právními normami, předpisy zohlednění stavěbně-fyzikálních principů, které jsou při montáži potřebné.
Nejlepší výrobky - stejně dobré jako jeJICH MONTÁŽ
Profesionální montáž Vám zaručí:
- ochranu proti vniknutí deště a větru dovnitř
- vynikající tepelnou a zvukovou izolaci
- bez kondenzace v připojovací spáře
- dlouhodobou funkci a použitelnost
Na co se musí dbát při montáži:
- Na co se musí dbát při montáži: připojovací spára musí být zevnitř po celém ob-vodu trvale vzduchotěsně uzavřena. Vlhký a teplý vzduch místnosti se tak nedostane do spáry, kde by se ochladil a přispěl k tvorbě kondenzátu a plísní.
- Tepelná izolace/zvuková izolace: středovou rovinu připojovací spáry je nutné dokonale vyplnit izolačním materiálem. Tato rovina přejímá tepel-nou a zvukovou izolaci, nikoliv však utěsnění proti větru a vlhkosti.
- Teplota vnějšího vzduchu, déšť, vítr apod: připojovací spára musí být zvenku trvale a po celém obvodu utěsněna proti větru a nárazovému dešti. Tyto požadavky platí nejen pro okna, ale i pro připojení vnějšího parapetu.
- Vlastní hmotnost okna: přenos zatížení se provádí přes nosné podložky, upevnění okenního rámu pomocí hmoždinek nebo zední kotvou (hřebíky neodpovídají technologickému postupu). Rozteče upevňovacích prvků závisejí na materiálu rámu.
- Pohyby rámových profilů/stavbou podmíněné pohyby: deformace dané ze zatížení větrem, užitného zatížení a délkové změny podmíněné teplotou se zachycují mechanickým upevněním a distančními podložkami. Stavbou konstrukčně podmíněné průhyby (speciálně u velkých otvorů) je nutné řešit v projektu – prvky nesmějí přenášet síly z konstrukcí.
VNITŘNÍ UZÁVĚR - interiérová část je tvořena vzduchotěsnicí a parotěsnicí zábranou, která zajišťuje neprůvzdušnost celého detailu a co možná nejvíce zabraňuje vnikání vzdušné vlhkosti do připojovací spáry. Vhodné jsou těsnící fólie, testovaný trvale pružný tmel, jako je např. silikon.
(Viz. modelový příklad)
Důsledky montáže, která nebyla provedena v souladu s uznávanými pravidly
Chybná montáž okna vede nejen ke zvýšení tepelných ztrát, ale mohou vznikat značná poškození v důsledku vlhkosti, projevy průvanu a snížení zvukové izolace. Tím může na stavbách docházet k jejich poškozením.
Tato poškození vznikají, pokud je okno pouze zaomítnuté do zdi a nebylo v připojovací spáře provedeno utěsnění. Teplý a vlhký vzduch se hromadí ve spáře mezi oknem a zdivem, vzduch se v ní ochladí a začne se tvořit kondenzát. Dříve nebo později se je vznik plísní nevyhnutelný.
Profesionální montáž dle stavu techniky
Každé okno se má zabudovat "dle stav techniky" (Ö-Norm B5320, DIN 4108-7 a VOB část C, § 5 odst. EnEV 1/trvale vzduchotěsný - vždy dle posledního platného vydání).
To znamená, že je nutné dodržovat pravidla, která jsou uznávaná jak v praxi, tak platná v teorii. Kromě zákonných předpisů pro úsporu energie je nutné dodržovat opatření pro tepelnou, zvukovou ochranu a ochranu proti vlhkosti.
Modelová situace pro lepší izolaci a snížení tepelného mostu
Zkrácený hliník pro snížení tepelného mostu a zvýšení ochrany proti přívalovému dešti.
Montáž do novostavby
Modelová situace pro novostavbu
Vnitřní utěsnění s fólií
- tepelná popř. zvuková izolace
- vně těsnicí fólie, paropropustnější než vnitřní (těsnicí proti větru a dešti)
- vně začišťovací lišta nebo expanzní těsnicí páska, paropropustnější než vnitřní (těsní proti větru a dešti)
- zevnitř těsnící fólie (vzduchotěsné)
Vždy dle stavební situace se mohou použít i jiné vhodné materiály (trvale elastické těsnivo, speciální vnitřní začišťovací lišta apod.).
Tipy a upozornění k vnitřnímu prostředí
Také pokud je okno zabudováno správně dle stavu techniky, může docházet k tvorbě kondenzátu. To je přirozený fyzikální jev.
Jak vzniká kondenzát – kondenzační voda?
Kondenzát se tvoří, pokud vlhký, teplý vzduch se dostane do styku se studeným povrchem. Teplý vzduch může vázat více vody než vzduch studený. Ochladí-li se pak teplý vzduch (např. na okenní tabuli), vysráží se přebytečný podíl vody ze vzdu-chu jako zkondenzovaná voda.
Jak lze omezit/zabránit tvorbě kondenzátu na tabulích skla?
Optimální tepelná izolace díky těsným spárám, izolačním zasklením a izolačním vrstvám hraje dnes velkou roli. Teplý, vlhký vzduch tak zůstává v místnosti. Z tohoto důvodů se Vy sami musíte postarat o regulaci vlhkosti vzduchu v obytných místnostech – dostatečným větráním a správnou teplotou v místnosti. Optimální je přitom teplota cca 20° C při relativní vlhkosti vzduchu 50 %, která by měla převládat nejen v místnostech, ale i v okenním ostění. Čím níže teplota v ostění klesne a/ nebo vlhkost stoupne, tím spíš se tvoří kondenzační voda.
Jak správně větrat?
Otvírejte okna dokořán na pět minut několikrát denně. Vytvoříte přitom průvan, takže vlhký vzduch v místnosti bude vyměněn za suchý vzduch zvenku. Teplota v místnosti sice na několik minut poklesne, ale akumulátory tepla jako jsou zdi, stropy, podlahy nebo nábytek se však za tuto dobu ochladí pouze minimálně. Čerstvý vzduch se opět rychle ohřeje a ztráta energie je minimální.Kromě řádné montáže má velký význam rovněž péče a údržba oken Internorm.
Kromě řádné montáže má velký význam rovněž Péče a údržba kvalitních oken Internorm.